Czech Dutch English German Polish Russian

Oficiální název: Centrum handicapovaných lyžařů, o.s.
Zkratka: CHL
Sídlo: Lesní 321, 542 25 Janské Lázně
: 26533782
Bankovní spojení: 170127389/0800
IBAN: CZ20 0800 0000 0001 7012 7389
BIC: GIBACZPX
tel.: +420 777 333 818
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Centrum handicapovaných lyžařů

 


Centrum handicapovaných lyžařů je nezisková organizace se sídlem v Janských Lázních, na území Královehradeckého kraje, a pracuje jako organizace veřejně prospěšná s celostátní působností. Činnost sdružení zahájilo dnem registrace u MV 18.6. 2001 pod číslem VS/1-1/47 353/01-R. Činnost sdružení je zaměřena především na lyžování těžce tělesně postižených (lyžař vozíčkář = monolyžař), které je určeno převážně mladým lidem a dětem po těžkých úrazech páteře, klientům s vrozenými vadami a s následky po onemocnění pohybového aparátu atd.

Janské Lázně jsou v povědomí veřejnosti známé především díky místnímu lyžařskému areálu. Skiareál na Černé hoře patří v posledních letech k těm nejmodernějším a nejnavštěvovanějším zimnímu areálům v ČR. V očích handicapovaných jsou Janské Lázně známé především jako světoznámé lázně na pohybové ústrojí. Symbolicky jsme tyto dvě přednosti našeho města spojili v našem projektu. Před 12 lety jsme v místní lokalitě začali organizovat individuální výukové lyžařské kurzy pro vozíčkáře, které se rozrostly až do dnešní podoby. V roce 2005 jsme společně s našimi partnery založili Centrum handicapovaných lyžařů a zároveň jsme se stali sportovním centrem alpského lyžování Českého svazu tělesně postižených sportovců. Naší snahou je vybudovat v Krkonoších zázemí pro handicapované lyžaře všech výkonnostních skupin, od výuky úplných začátečníků až po přípravu sportovců na vrcholné sportovní akce.

„V širším pojetí jde o zárodek dlouhodobého cíle vytváření regionálních center sportovních aktivit se specializací na jednotlivé sporty. Konečným výsledkem by měla být celorepubliková síť center nabízejících pravidelnou celoroční činnost ve všech dostupných centrech podle místních podmínek a personálních možností s odborně vyškoleným personálem.“ říká předseda ČSTPS Jan Nevrkla.

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt, který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených bez rozdílu věku či svazové příslušnosti. Realizaci projektu jsme rozložili na základě dosavadních zkušeností a poznatků do dvou programů, které na sebe navazují.

Výukový program se skládá z realizace výukových lyžařských kurzů a monolyžařské školy, respektive školení dobrovolníků na licenčním kurzu „Instruktor monoski“. Kurzy monoski je dlouhodobý projekt, který naši dobrovolníci realizují v Krkonoších od roku 1998. Hlavní náplní monolyžařských kurzů je organizování výukových lyžařských kurzů pro širokou veřejnost tělesně postižených bez rozdílu věku, převážně však se zaměřením na mladou poúrazovou generaci vozíčkářů. Na výukový program navazuje program sportovní. Monoski team nabízí nejen našim zdatným kurzistům možnost realizovat se na poli závodním a pod vedením našich trenérů se připravovat na domácí a zahraniční závody. Poslední čtyři sezóny jsme sportovní program rozšířili i o pořádání vrcholných domácích závodů – MČR, kterých se v lednu 2009 zúčastnil rekordní počet 52 sportovců ze 13 zemí.

 

Střípky historie

2005 - část týmu instruktorů 2005 - Jeden z prvních výjezdů do Rakouska
                                  2005 - část týmu instruktorů                                                                   2005 - Jeden z prvních výjezdů do Rakouska

První auto centra  2005 - Výukový kurz
                                  2006 - První auto Ford Tranzit (Fofrník)                                                                  2005 - Výukový kurz

Copyright © 2021 Centrum handicapovaných lyžařů o.s.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.