MEZINÁRODNÍ
ZÁVODY
Aktuální termíny
SPORTOVNÍ
SKUPINA
Aktuální termíny
Výukové
kurzy
Aktuální termíny

Centrum handicapovaných lyžařů

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt,
který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených
bez rozdílu věku či svazové příslušnosti.

 

Hlavní oblasti naši činnosti jsou:

Výukové
kurzy

Pro širokou veřejnost pořádáme výukové lyžařské
kurzy

VÍCE INFO

Sportovní
skupina

Připravujeme hlavně
reprezentanty ČR na
mezinárodní závody

VÍCE INFO

Pořádání
závodů

Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

Po nepříjemnostech ve francouzském Tignes, kde byly kvůli přívalům sněhu zrušeny závody Světového poháru, si čeští alpští lyžaři konečně zazávodili. V italském středisku Sella Nevea odjeli čtyři z naplánovaných pěti závodů Evropského poháru – a zaznamenali šest medailových umístění, o která se postarali zrakově handicapovaní sjezdaři Patrik Hetmer a Anna Pešková.

V pondělí se jelo úvodní super-G, do kterého nastoupil kompletní český tým. Jako první se na svah spustila Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou, a vyjely stříbrnou pozici. V mužské části sjezdu vyrazil jako první na trať Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, a bylo z toho třetí místo.

„S jízdou jsme nebyli spokojeni, bylo to s velkými rezervami, i tak z toho byl nakonec bronz,“ zmínil Patrik Hetmer.

Společně s ním startoval v kategorii zrakově handicapovaných mužů ještě Tadeáš Kříž, který s trasérem Radimem Nevrlým zatím spíš sbírá zkušenosti – v tomto super-G skončili šestí. Stejnou příčku obsadil mezi stojícími muži Miroslav Lidinský, o jedno místo za ním byl poslední český zástupce v Sella Nevea Tomáš Vaverka.

V úterý bylo na programu druhé super-G, v němž Pešková s Hubačovou zopakovaly druhé místo.

„Ačkoli jsem se na super-G těšila, ani jeden závod mi nevyšel, jak bych si přála. Bylo to asi tím, že se toho sešlo víc najednou. Při větší rychlosti a na těžším kopci se necítím úplně jistě, pak stačí, že mi trasérka poodjede, já nevím, kde přesně zatočit, a problém je tu. Doufám, že v Koreji budu mít příležitost sžít se se závodním kopcem, abych získala trochu jistoty,“ přála si Anna Pešková, maminka malých dvojčat.

Také Hetmer s Máčalou zopakovali umístění z prvního super-G, tedy třetí místo.

„S jízdou jsme byli mnohem více spokojení, už to mělo jakési parametry. Závodní trať byla celkem náročná, střídaly se na ní prudké pasáže s mírnějšími a bylo tam několik ostrých zatáček, navíc celá trať byla ve stínu,“ popsal podmínky na svahu Patrik Hetmer.

Kříž s Nevrlým dojeli ve druhém super-G pátí, Vaverka mezi stojícími sedmý. Na start se už v úterý nepostavil Miroslav Lidinský, kterému se rozlomila závodní protéza, a i když s týmem zkoušeli všechno možné, aby ji spravili do použitelné podoby, do závodu po zralé úvaze a z hlediska vlastního bezpečí raději nenastoupil.

„Pokud lyžař bez protézy zničí během závodu lyže, může použít náhradní. Ale já, i kdybych byl schopen nahradit poškozené komponenty, je potřeba speciální servis včetně měření, nastavení a dalších specifických úkonů. To bohužel takzvaně ‚v poli “ prostě není možné. Poučení zní: do Koreje dvě protézy,“ pousmál se smířeně Lidinský.

Ve středu byl na programu obří slalom, ve kterém si Hetmer s Peškovou prohodili závěrečné umístění – mužský tandem dojel stříbrný, ženský na bronzové pozici.

„Především první kolo nám sedlo, na druhém místě jsme po něm ztráceli jen dvě setiny na vedoucího Francouze – a druzí jsme nakonec zůstali. Dobrý závod,“ zhodnotil Patrik Hetmer.

„Obří slalom mi vyšel lépe, na své možnosti jsem měla z obou kol dobrý pocit. Nicméně světová špička je někde úplně jinde,“ všimla si Anna Pešková.

Tadeáš Kříž s Radimem Nevrlým byli znovu pátí, Tomáš Vaverka šestý.

Závěrečný obří slalom pořadatelé nakonec zrušili, v Sella Nevea totiž v noci na čtvrtek pršelo, sníh byl ráno velmi měkký a závody by byla pro lyžaře nebezpečné.

Zdroj: Tereza Kubíčková, web ČPV

Back to Top