MEZINÁRODNÍ
ZÁVODY
Aktuální termíny
SPORTOVNÍ
SKUPINA
Aktuální termíny
Výukové
kurzy
Aktuální termíny

Centrum handicapovaných lyžařů

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt,
který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených
bez rozdílu věku či svazové příslušnosti.

 

Hlavní oblasti naši činnosti jsou:

Výukové
kurzy

Pro širokou veřejnost pořádáme výukové lyžařské
kurzy

VÍCE INFO

Sportovní
skupina

Připravujeme hlavně
reprezentanty ČR na
mezinárodní závody

VÍCE INFO

Pořádání
závodů

Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

 

V neděli 18.3.2018 byly slavnostně ukončeny XII. zimní paralympijské hry, které se tentokrát konaly v jihokorejském PyeongChangu. Vlajkonoši na závěrečném ceremoniálu byly naši lyžaři Pavel Bambousek, kterého "řídil" Miroslav Lidinský, jediný válečný veterán v české výpravě. 

Celý paralympijský lyžařský program začal ještě dřív, než proběhlo oficiální zahájení. Na programu byly tréninky sjezdu. Ale bohužel počasí nám v Jižní Koreji ze začátku nepřálo, a tak se ze tří oficiálních tréninků uskutečnil pouze jeden. Což nám do karet moc nenahrálo, chtěli jsme se sjezdovkou, která byla stejná jako olympijská, více sžít. V pátek 8.3. byl oficiálně na slavnostním zahájení zapálen oheň a nám následující den začal velmi nabitý závodní program:

Sobota 9.3. sjezd

Neděle 10.3. Super G

Úterý 11.3. Superkombinace

Středa 12.3. Obří slalom

Sobota 17.3. Slalom muži

Neděle 18.3. Slalom ženy

 

Závodní dny začínaly velmi brzkým budíčkem, většinou před pátou hodinou ranní. Po snídani následovala 40-ti minutová cesta autobusem z vesnice do lyžařského střediska Jeongseon Alpine Centre. Závodníci absolvovali prohlídku tratě a většinou v 9:30 se začalo startovat. První na trať vyjížděli ženy a po nich ve stejné trati muži. U některých disciplín závodní den končil až v 18:00. Jednotlivých závodů se zúčastnilo více než 100 startujících z více než 30ti zemí. V jednotlivých kategoriích startovalo u zrakově postižených 15 závodníků a u tělesně postižených 30–35 závodníků.

Celkem čtyřiadvacet sportovců včetně trasérů vyslal Český paralympijský výbor na ZPH. V letošním roce se oproti původním létům rozrostla, a to dosti výrazně, výprava alpského lyžování. Mezi lyžaři na paralympiádě urval nejlepší umístnění zrakově handicapovaný Patrik Hetmer, který hned v prvním závodě ve sjezdu skončil šestý a dařilo se mu i v dalších disciplínách, když společně s trasérem Miroslavem Máčalou obsadil dvakrát osmou příčku. Ve stejné kategorii se podařilo v Super-G zabodovat i dvaadvacetiletému Tadeáši Křížovi, který dojel s 12. nejrychlejším časem. V kategorii tělesně postižených lyžařů se nejvíce zadařilo Pavlu Bambouskovi, který obsadil celkové 14. místo v superkombinaci. Miroslav Lidinský dosáhl nejlepšího výsledku v posledním závodě, ve své nejméně oblíbené disciplíně. Ve slalomu Mirek obsadit celkové 21. místo. Anna Peškové s trasírkou Michaelou Hubačovou obsadily v Super-G celkové 11. místo. Posledním českým zástupcem ve výpravě byl Tomáš Vaverka, který se ZPH mohl účastnit díky v lednu IPC udělené divoké kartě. Superkombinaci zajel Tomáš jako celkově patnáctý nejrychlejší lyžař v kategorii stojích a tento výsledek byl zároveň jeho nejlepším výsledkem na ZPH.

Atmosféru ZPH si velmi pochvalovala i trenérka Eva Jelínková "Paralympiádu v PyeongChangu jsme si užili, jak na sjezdovce při závodech nebo trénincích. Při fandění našim Sledge hokejistům. V paralympijské vesnici, kde byla velmi příjemná atmosféra a nejvíce v našem českém domě, kde jsme měli super partu. Těšíme se za čtyři roky v Pekingu".

Vystoupení českých lyžařů je třeba brát realisticky. Velkým úspěchem už byla právě ta početná výprava alpáčů na ZPH. Hry nám ukázaly, jaké hloupé malichernosti řešíme v rámci českého paralympijského hnutí a jak handisport dělají ve světě. Podmínky, které tu lyžařům vytváříme jsou z pohledu našich možností dobré, ale jakmile vyjedeme do světa a máme možnost komunikovat s dalšími týmy, tak zjistíme realitu – podmínky pro vrcholový sport bohužel máme objektivně nedostatečné v mnoha ohledech. Těžko se pak můžeme porovnávat s týmy, které mají naježděné stovky kilometrů ve sjezdu a pak čekat, že naši sportovci budou špičce konkurovat jenom svou vůlí něco dokázat, snahou úspěšně a hrdě reprezentovat svou zem. V minulosti to možná stačilo, dnes je ale situace na vrcholných závodech úplně jiná a konkurence obrovská.

Velký díky patří našim partnerům za zajištění sportovní přípravy na ZPH v době, kdy situace pro nás byla velmi komplikovaná s ohledem na nevyplacenou podporu MŠMT v programu V. Bez podpory SLČR, Skupiny ČEZ, ČEPS a.s. a Královehradeckého kraje, kde nás v individuální žádosti o dotaci podpořili radní Cabicar a paní Berdychová, těžko bychom mohli zajistit kvalitní přípravu na ledovcích, kterou jsme sportovcům zajistili. Velký díky patří také Danu Hájkovi, který paralympiky vybavil na ZPH helmami a brýlemi POC. Podpory našich partnerů si dlouhodobě moc vážíme.

Back to Top