Po velmi kvalitním zahájení sezóny, kdy Krkonoše byly zasypané sněhem, jsme velmi rychle vystřízlivěli. Mezi svátky přišla obleva a sněhová pokrývka zmizela. Proto jsme celý leden realizovali výhradně ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, který našim aktivitám poskytuje jedinečné zázemí.

Hned po novém roce jsme měli v plánu sportovní kemp všech reprezentantů SLČR, který jsme museli s ohledem na kvalitu sněhu zrušit a po interní dohodě jsme sportovce rozdělili na dvě skupiny. Paralyžaři jeli trénovat s Tomášem Lisým na Kaunertal (7. – 11.1.2023), deaflympionik Hartig jel se svým trenérem Petrem Vodrážkou do Bormia, kde se následně zúčastnil i FIS závodů. Zrušený tréninkový kemp jsme v Krkonoších hradili výukovým kurzem, do kterého se zapojila Laura Terzijská (lyžovala v Malé Úpě) a  Adam Kvasnička, který využil k výuce našeho zázemí ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Víkendový kurz 6. – 8.1.2023 jsme věnovali cyklistům z TJ Léčebny Košumberk. Vzhledem k nedostatku sněhu jsme byli nuceni celý kurz přesunout do Špindlerova Mlýna. U Skol Maxu jsme využili vstřícnosti špindlerovské lyžařské školy a na naši začátečníci využili jezdícího pásu v dětském parku. Ten Míše Švejdové a Jindřichu Mašínovi velice pomohl a již v sobotu se mohli posunout na modrou sjezdovku ve Sv. Petru. Zbytek skupiny „cyklistů“ tvořili Marek Hylský, Tereza Odstrčilová, Karel Posekaný a Vladimír Vaverka, které ještě doplnil místní monolyžař Pavel Dvořák.

Druhý lednový týden jsme měli v plánu náborový kemp pro začínající sportovce. O paralyžování na výkonnostní úrovni bohužel není velký zájem a ani počasí nám v tomto termínu moc nepřálo. Dokonce jsme zvažovali, že kurz zrušíme, ale nakonec jsme se interně domluvili, že dokud bude Skiareál fungovat, pojedeme v nastaveném režimu. Náborového kempu se zúčastnila Nela Ďopanová, která projevila zájem se monoski věnovat na vyšší než jen rekreační úrovni. Dalšími účastníky výukového kurzu byl Pavel Dvořák, Pavel Kamenec, Hynek Littmann a Aleš Novotný.

Víkendový kurz 13. – 15.1.2023 jsme věnovali organizované skupině z Apropa Jičín (Ivan Kopeček, Alena Kumberová, Hana Pyšná, Pavel Tomáš). Kurzu se ještě zúčastnil Jan Matyska. Bohužel nedělní déšť a hlavně silný vítr ve Špindlerově Mlýnu způsobil, že Skiareál lanovku ve Svatém Petru nespustil. První zrušený den z důvodu nepřízně počasí ☹.

Velké obavy z počasí během třetího lednového týdenního kurzu nás uklidnily, protože účastníci kurzu vytvořili i při nepřízni počasí skvělou atmosféru. Začátkem týdne se i počasí umoudřilo, trochu nám napadlo i sněhu a pohled na svahy byl hned veselejší. Do kurzu se zapojili Pavel Dvořák, Anna Jurošková, Anna Pančíková a Marek Síkora.

Víkendový kurz si v září rezervoval bývalý paralympijský medailista v paracyklistice David Vondráček. David už několikátým rokem organizuje pro své kamarády lyžařský kurz, letos dokonce dva. Jedná se zároveň i o setkání bývalých klientů dětské léčebny v Železnici. Do kurzu se během víkendu zapojili Jana Haasová, Jiří Honc, Dagmar Peluňková, Lucie Petrmentová, Michal Šeps, Petr Šulc, David Vondráček. Ke skupině se ještě přidal Pavel Dvořák. Bohužel silný vítr nám v sobotu znemožnil realizovat výuku, takže celá skupina zvolila náhradní program ve Vrchlabí.

Týdenní kurz 22. – 27.1.2023 jsme původně zamýšleli jako náborový kemp parasnowboardistů. Kemp měl probíhat pod vedením Tomáše Pazdery, dealympijského vítěze ve snowboardcrosu. Bohužel ani koncem ledna nebyly spuštěny malé vleky v Janských Lázních, takže jsme kemp i s ohledem na nemoc Tomáše Pazdery museli přesunout na březnový termín. Ve Špindlerově Mlýnu jsme zrealizovali výukový kurz, do kterého se zapojili Amálie a Matyáš Dvorští (účast na kurzu jim zajišťoval Nadační fond Šestý smysl), Petr Štefan, které v průběhu týdne doplnili Hynek Littmann a Magdaléna Sailerová.

O víkendu 27. – 29.1.2023 se ve Špindlerově Mlýnu pořádal Světový pohár žen a my jsme v rámci stánku SLČR měli prezentaci kompenzačních lyžařských pomůcek. Našim reprezentantkám přijeli fandit i bývala medailistka ze ZPH 2006, 2010 Anna Pešková (Kulíšková) a Pavel Dvořák. Ve stánku SLČR si monoski vyzkoušela i místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková, která se v rámci své agendy na NSA věnuje i oblasti parasportu. Ve Skiareálu jsme zapojili do výuky Danielu Bláhovou, Nelu Ďopanovou a Samuela Randla. Atmosféra víkendu byla výtečná, tolik lyžařských fanoušků asi nikdo z nás neviděl.

Poslední lednovou akcí byl lyžařský kurz, který v termínu před pololetními prázdninami věnujeme žákům ze speciální školy Z. Matějíčka v Ostravě. Renata Staňková k nám jezdí se svými žáky na lyžařský kurz od roku 2010. Tentokrát se kurzu zúčastnili Miroslav Andrýsek, Václav Dostál, Hana Silná, Natálie Strapáčová, Nela Veselá, které doplnili Nela Ďopanová, Pavel Dvořák, Eliška Zemanová. Kurz jsme opět primárně realizovali ve Špindlerově Mlýnu, kde koncem měsíce napadlo velké množství sněhu.

Back to Top