Cortina d’Ampezzo hostila 13. – 17.3.2023 Finále světového poháru paralyžařů.

České barvy v závodě hájil Tomáš Vaverka, pro něhož se zároveň jednalo o premiéru na závodech úrovně SP. Na programu byly dva závody SL a dva závody GS. Tomáš v doprovodu trenéra Tomáše Lisého do Cortiny vyrazil s jednodenním předstihem, seznámit se se závodní sjezdovkou. Úvodní závod slalomu byl bohužel pro nepřízeň počasí a déšť zrušen. Následující dny ovšem počasí připravilo takřka ideální podmínky a zbylé tři závody se odjely v pořadí GS, GS a SL. Tomáš ve velké konkurenci mezi tělesně postiženými stojícími lyžaři obsadil 20. 21. a 19. pozici, v závěru startovního pole. „Preparovaná, velmi členitá závodní sjezdovka s ledovatým povrchem nabídla pro všechny závodníky rovnocenné podmínky. Pro Tomáše, se jednalo o křest ohněm, protože jak sám uvedl, nikdy na podobném povrchu nezávodil, ani neměl možnost trénovat“ komentuje závody trenér reprezentačního týmu Tomáš Lisý. Hlavní účel Tomášova startu bylo sbírání zkušeností na závodech úrovně Světového poháru a porovnání s naprostou světovou špičkou. Důležitý aspekt je také seznámení se se závodní sjezdovkou a areálem v Cortina d’Ampezzo, jelikož ta bude hostit v roce 2026 XIV. zimní paralympijské hry.

Po Finále SP v Itálii se Tomáš Vaverka přesunul s trenérem za českými reprezentanty na závody FIS Para, které se konaly v Matrei (17. – 19.3.2023). Zde se Vaverka zapojil pouze do nedělního slalomu, který ve druhém kole nedokončil.

Z FIS závodů v Matrei se Tomáš Vaverka s trenérem Tomášem Lisým přesunuli na třídenní tréninkový kemp na ledovec Kaunertal. Cílem krátkého kempu byl trénink SG a GS před nadcházejícím finále Evropského poháru ve Forstau a Mistrovství Rakouska v Zauchensee. „Ideální podmínky a ledovec téměř bez návštěvníků, nabídnul dva dny perfektního tréninku SG a jeden den GS pro naladění formy před odjezdem na EP“ hodnotí krátké soustředění před koncem sezóny trenér Tomáš Lisý.

Do Forstau, dějiště finále Evropského poháru přijíždí náš tým v předvečer závodů v obřím slalomu. Úvodní paralelní závod Vaverka vynechal. Startovní pole čítalo pouze 22 závodníků, ale nechyběli závodníci ze širší světové špičky, takže závody měli vysokou sportovní úroveň. Tomáš na závody po zkušenosti ze závodů v Cortina d’Ampezzo přijel s jasným cílem jízd “naplno“ s pokusem o dosažení co nejlepších bodů. První kolo GS se Tomášovi povedlo, a do druhého kola postupoval ze 6. místa s velmi těsným odstupem na medailové pozice. Bezchybná jízda naplno i v kole druhém Tomášovi v součtu časů přinesla celkové 6. místo s odstupem 0,5s na 4. pozici a nejlepší body dosavadní kariéry.

Sobotní závod slalomu se jely po vytrvalém dešti v průběhu celé noci. Přesto organizátoři připravili ideální trať, která vydržela pro celé startovní pole. „Tomáš bohužel závod nedokončil, po obstojné jízdě z prvního kola, s 2 vteřinovým odstupem na vedoucího závodníka z Andory. Ve druhém kole se nevyvaroval chyby a v důsledku “špicara“ těsně před cílem druhého kola vypadl“ hodnotí závody trenér Lisý. Tým se nyní přesouvá do Zauchensee na trénink SG před nadcházejícími závody Mistrovství Rakouska.

Back to Top