Máme tu nejteplejší podzim, který snad nikdo v lyžařském prostředí nepamatuje. Počasí nám zatím moc nepřeje a více plánované akce na ledovcích rušíme než realizujeme. V říjnu jsme zrealizovali alespoň čas plánovaných akcí.

Sezónu začátkem října zahájil i neslyšící snowboardista Tomáš Pazdera, který bude na březnové deaflympiádě obhajovat zlatou medaili ve snowboardcrossu. Tomáš se vrací po těžkém zranění kolene a v říjnu vyrazil na dvě soustředění do Holandska (9. – 13.10., 22. – 25.10.), kde trénoval ve SnowWord v Landgraafu pod vedením trenéra Petra Knappa.

Alpští lyžaři jsou rozděleni do několika skupin a jednou z nich je i malá skupina okolo trenéra Petra Vodrážky. Petr Vodrážka dlouhodobě připravuje Jiřího Hartiga. A cíle nemají pouze medailové ambice na Zimních deaflympijských hrách 2024 v Turecku. Začátkem března bude na ZDH 2024 Jirka obhajovat bronzovou medaili v GS z minulé deaflimpiády v Itálii. V termínu 21. – 24.10. se společně s Jirkou Hartigem vydal na tréninkový kemp i další neslyšící sportovec, Matěj Ponocný. Kemp jsme realizovali na Pitztale, kde ho trenér Vodrážka zaměřil na trénink techniky jízdy GS.

Další skupina alpských lyžařů vyrazila v termínu 25. – 29.10.2023 na Tux. Kemp jsme zaměřili pouze na zkušené lyžaře a účast začínajících sportovců jsme opět zrušili. Pod vedením trenérů Františka Dostálka a Radima Nevrlého se do přípravy zapojili Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, Tadeáš Kříž s trasérkou Terezou Mohylovou a neslyšící lyžař Jakub Raška.   

V obdobném termínu (24. – 29.10.2023) se vydal náš nový tým PARA NORDIC na svou první akci. Tým se aktuálně skládá ze zrakově postižených Simony Bubeníčkové s trasérem Davide Šrůtkem, Ondřeje Zmeškala s trasérem Karlem Konečným, tělesně postižených klasických lyžařů Matěje Škody, Miroslava Motejzíka a nejmladší členky týmu Nely Kuiper.  

V Oberhofu jsme měli připravený dvoudenní trénink, který jsme měli domluvený společně s německým paralympijským týmem. Ve čtvrtek po dopoledním tréninku si pouze odskočili Matěj Škoda a Miroslav Motejzík na zdravotní klasifikaci, zrakově postižení se mezinárodní klasifikace zúčastní až za měsíc společně s PARA ALPINE v Resterhöhe. Do závodů FIS PARA NORDIC nastoupili všichni naši sportovci, pouze Nela Kuiper startovala mimo oficiální výsledkovou listinu. Nela může získat licenci pro závody FIS PARA NORDIC s ohledem na nízký věk (*2009) až v příštím roce. Cílem všech členů PARA NORDIC teamu bylo zajet takový výsledek, aby se mohli zúčastnit SP v roce 2024. Zatím nemáme k dispozici oficiální výsledky z FIS, ale tým cíl z velké části, možná i 100%, naplnil. 

Back to Top