Ve druhém březnovém týdnu (9. – 15. 3. 2014) uskutečnila nezisková organizace ROSKA PRAHA, sdružující lidi s diagnostikovanou roztroušenou sklerózou, svůj první zimní rekondiční pobyt, a to s pomocí Centra handicapovaných lyžařů, která spočívala především v tradičním zajištění výuky lyžování.

Celá akce se odehrávala v Jizerských horách, přičemž naší ubytovací základnou se stal penzion „Bílá vrána" v Bedřichově. Samotná výuka byla původně zamýšlena na svahu Malinovky, avšak vzhledem k velmi špatným sněhovým podmínkám byla tato sjezdovka uzavřena. S ohledem na jarní počasí jsme však byli na tuto situaci připraveni. Zvolili jsme náhradní řešení a dojížděli jsme na čtyři kilometry vzdálenou sjezdovku Severák v Hraběticích.

 

Naše monolyžařka Daniela Bláhová, která je současně předsedou organizace ROSKA PRAHA, se tak mohla věnovat zdokonalování své techniky, a dalším třem nováčkům byl pak umožněn křest v podobě jízdy v biski. Stanislava Pejšová, Jana Císařová a Jaroslav Křeček se s biski seznámili jak po stránce teoretické, tak i po stránce praktické. Při samotných jízdách
se postupně střídali a jejich nadšení, které pramenilo ze sjíždění horských svahů, doprovázené slunečným počasím, bylo nepřehlédnutelné.

Všem účastníkům této skvěle naplánované a organizačně velmi zdařilé akce je třeba složit poklonu, a to především za jejich odvahu a životní optimismus. Obzvlášť je však nutné smeknout před paní Stanislavou Pejšovou, která se nenechala ovlivnit sýčkováním některých jedinců, a tak se díky svému odhodlání může pyšnit statutem nejstaršího účastníka lyžování handicapovaných v České republice.

Na zajištění výuky se podíleli: lyžařský instruktor CHL Michal Bláha a dobrovolníci Miroslav Císař, Jana Prokopová a Zdeněk Prokop.

Michal Bláha

 

Back to Top